Одмори се и блесни

Летото официјално е во полн ек. Луѓето постојано имаат на ум одмори и долги викенди. Но, за луѓето во количка и нивните негуватели, планирањето одмор може да биде незгодно. Прочитајте некои од нашите идеи подолу.

Искусете го сонцето

Плажата е популарен избор кога станува збор за летен одмор. Кога истражувате која плажа да ја посетите, проверете неколку работи пред да донесете одлука.

Прво, осигурете се дека паркингот е доволно близу до песокот. Ако патувате надвор од градот, дознајте колку се одалечени изнајмените колички од плажа или одбор.

Многу плажи нудат специјални колички, душеци или пешачки патеки за луѓето со попреченост да можат да поминуваат време покрај крајбрежјето. На пример, AccessRec нуди платформи за пристап на плажа специјално направени за да се истуркаат на песок и да создадат рута пред да се сместат на одредена локација.

Ако сакате да се натопите, можеби вреди инвестирањето во WaterWheels. Тој е дизајниран да дејствува како уред за пловидба за да се избегне паѓање во вода. Има дури и потпирачи за раце и гуми на надувување. Како безбедносна претпазливост, разговарајте со спасител на вода пред да го натопите.

Одете на кампување

Ако претпочитате патување во шумата, кампувањето со автомобили е еден од најдобрите одмори  со пристап за количка за семејства или групи пријатели. Можете да изнајмите RV-со пристап за количка за да одите на пат. Овие модифицирани RV често доаѓаат со дополнителна опција за седење, спиење и капење, како и дополнителен простор за маневрирање во кампот.

Кога е време да се упатите надвор, многу кампови низ целата планета нудат објекти и активности достапни за количка. Размислете да најдете камп покрај езерото за да одите на риболов. (Останувањето на пристаништето или по должината на брегот е добро место за почеток.) Денешните чамци се доволно стабилни за човек на стол да премине од пристаниште во брод. Понтоните исто така работат добро, овозможувајќи им полесен пристап на количките до водата.

Прескокнете го чекањето во редица за ролеркостер

Ролеркостерите се неверојатно популарни во текот на летото. И со добра причина – тие се одличен начин да поминете време со децата и да додадете малку возбуда во вашиот живот. Многу од најголемите забавни паркови располагаат со што поголема пристапност што е можно – тие нудат сместување за да ги задржат лицата со попреченост да се вратат повторно.

Disney World, на пример, е познат по тоа што на посетителите со посебни потреби им дава специјални карти за возење за да прескокнат долги редови, рампи за колички до атракции што избегнуваат гужва, пристапни одморалишта и услуги за превоз на оние што се наоѓаат во колички или скутери. Шест знамиња се надоврзуваат на тоа дозволувајќи му на гостинот со количка да донесе тројца придружници на возењето.

Пронајдете пристапност на брод

За врвен одмор и релаксација, пробајте да гледате крстарења. Повеќето се грижат особено за да се осигураат дека нивните бродови се пристапни за колички, имајќи го тоа на ум уште додека ги дизајнираат бродовите на самиот почеток. Тоа вклучува сместување во кабини и тоалети. Многу бродови исто така се градат со рампи низ целиот брод и широки лифтови. Некои крстарења нудат посебни активности за патниците со попреченост и помагаат во олеснување на активности на копно на постојки или дестинации.

Крстаречките линии објавуваат информации за пристапност на нивните веб-страници. Кога бирате специфичен брод, имајте на ум дека поновите модели најверојатно имаат одлично сместување за лицата со попреченост. Постарите бродови сè уште може да се разгледаат доколку се обновени – многу градители ја користат таа можност да го направат пловниот објект подостапен за колички.

Посетете национален парк

Парковите можат да бидат одлично место за одмор достапно за количка, бидејќи тие обично нудат отворен простор и одлична глетка. Некои национални паркови имаат специјално сместување за да им се овозможи на корисниците на количка пристап до повеќе области. Иако многумина не биле првично изградени со цел за пристапност, неколкумина направиле голем напредок осигурувајќи им на посетителите со посебни потреби да поминуваат низ паркот без проблем.

На пример, националниот парк Rocky Mountain во Колорадо има достапни кампови, патеки и тротоари со одличен поглед. Плус, ако имате возило приспосебено за количка, лесно можете да стигнете до парковите и околу патеките за возење.

Која опција и да ја изберете, летното патување треба да биде релаксирачко и забавно. За повеќе совети, проверете пригоден инфографик за годишен одмор. Уживајте!

Подготвила: Леа Караџовска

Објавен : август 3, 2021