Подгответе се, почнува Параолимпијадата


Ги видовме Олимпијците на подиумот во Токио 2020 во текот на спектакуларните Олимписки игри, но возбудата не застанува тука. Всушност, прославите наскоро ќе се зголемат, бидејќи Параолимписките игри во Токио 2020 – најголемиот параспортски настан во светот – се враќа во Јапонија 57 години откако последен пат беа домаќини на Игрите во Токио 1964 година.

Додека ги одбројуваме часовите до почетокот на по сѐ изгледа најинспиративните Параолимписки игри, ајде внимателно да го разгледаме фестивалот на параспортска акција.

Подгответе се!

Афера меѓу ѕвездите

Со огромна возбуда, илјадници параолимписки спортисти ширум светот се подготвуваат да се натпреваруваат во 539 настани во 22 спортови.

Од 24 август, параолимписките легенди Даниел Диас од Бразил, Американките Џесика Лонг и Мекензи Коан гледаат да додадат повеќе медали за пливање за да ја збогатат нивната колекција, додека Германецот Маркус Рем ќе се обиде да ги одбрани титулите во скок во далечина, како и иранската стрелачка Захра Немати – двократен параолимписки шампион – се врати на централната сцена во Токио.

Други sвезди на Параолимпијадата кои ќе се борат за нивниот прв златен медал се Џордан Вили од екипата на Велика Британија (тенис во количка) и јапонскиот Сато Томоки (атлетика – маратон) – кои освоија два сребрени медали во Рио 2016 година.

Но, не треба да внимаваат само искусните параолимпијци.

Киара Родригез е во битка по првиот златен медал на Еквадор во скок во далечина Т47 при нејзиното деби на Параолимпијадата, додека 19-годишната Амбра Сабатини (која го урна светскиот рекорд на 100 метри Т63 во февруари) ќе се поклони во Токио.

22 спортови за гледање

Милијарди гледачи ширум светот ќе се вклучат за да го следат текот на Параолимписките игри со повеќе од 22 спортови што се одржуваат од 24 август.

Стрелањето се враќа на Параолимписката програма во Токио 2020 заедно со два спорта што дебитираа во Рио: кану и триатлон.

На првиот ден, велосипедска патека, пливање и мечување во количка ќе го предводат првото освојување на медалите во финалето на индивидуална потрага по женски дисциплини Ц1-3 3.000 метри.

Кај кошарката во количка ќе биде проследен возбудлив дуел со Велика Британија и Тимот САД – бронзените и златните медали во Рио 2016 – поставени еден против друг, додека во рагби за количка, светски бр. 3 Јапонија ја започна својата кампања за прва параолимписка титула против актуелниот параолимписки шампион Австралија.

Два нови спортови се додадени на програмата за Токио 2020: пара бадминтон и пара таеквондо, кои ќе започнат на 1ви и 2ри септември.

Вклучени се и нови дисциплини. Во пара кану, настанот ќе биде дел од параолимписката програма за прв пат, како и R9 мешани 50 склони кон SH2 во пара снимање. Плус, пара веслањето ќе користи исто растојание како и нивните олимписки колеги – 2.000 метри.

Но, пред сѐ фестивали за пламенот и церемонија на отворање

Во пресрет на свеченото отворање, Параолимписките игри ќе бидат домаќини на серија фестивали на пламен за параолимписката штафета со факел.

Се протега низ сите јапонски 43 префектури, како и во Стоук Мандевил во Обединетото Кралство – родното место на Параолимпиското движење – пламенот ќе се собере за да создаде единствен пламен на Настанот за создавање пламен во Токио на 20 август.

Параолимпискиот пламен исто така ќе ги обиколи Шизуока, Чиба и Саитама пред кулминацијата на штафетата на Параолимпискиот факел од 17 до 24 август; денот на свеченото отворање на Параолимписките игри во Токио 2020 година.

За да го означат почетокот на Параолимписките игри, трите Агитоси – симболот на Параолимписките игри – ќе бидат целосно прикажани во морскиот парк Одаиба крај брегот кај Токискиот залив.

Подготвила: Леа Караџовска

Објавен : август 22, 2021